11 май 2006

Край с лова на компютърни вещици

Очакваше се, че това ще е лов на вещици, но не очаквах толкова скоро да си признаят грешката. Човек бива глупав и неразумен, но поне има своята гордост. Пример за това са американците — никога не признават, че са сгафили. Но тук, няма и една седмица след поредната „показна” акция, МВР и НСБОП се появяват със зачервени лица да обяснят как лошо са се посрали. Разбира се това едва ли ще бъде докладвано на ЕС — все пак, „…надяваме се, че тези мерки са добро послание към Европейската комисия…”, а не е особено учтиво да кажеш на някого, че всъщност само си му хвърлил прах в очите. И все пак, в случай, че горепосочените решат да се разшетат отново, ето членовете от НПК (Наказателно процесуалния кодекс), които трябва да бъдат спазени, за да има валидни доказателства за започване на дело. Отдолу слагам и двете новини, та да се види целия кашмер.

Чл. 161. (1) В досъдебното производство претърсване и изземване се извършват с разрешение на съдия от съответния първоинстанционен съд или от първоинстанционния съд, в района на който се извършва действието, по искане на прокурора.
Чл. 161. (2) В неотложни случаи, когато това е единствена възможност за събиране и запазване на доказателствата, органите на досъдебното производство могат да извършат претърсване и изземване и без разрешението по ал. 1, като протоколът за извършеното действие по разследването се представя от наблюдаващия прокурор за одобряване от съдията незабавно, но не по-късно от 24 часа.
Чл. 161. (3) В съдебното производство претърсване и изземване се извършват по решение на съда, който разглежда делото.
Чл. 162. (1) Претърсването и изземването се извършват в присъствието на поемни лица и на лицето, което зползва помещението, или на пълнолетен член на семейството му.
Чл. 162. (6) Когато претърсването и изземването са свързани с компютърни информационни системи и програмни продукти, действията се извършват в присъствието на специалист - технически помощник.
Чл. 163. (7) Изземването на компютърни информационни данни се извършва чрез запис върху хартиен носител и друг носител. Когато носителят е хартиен, всяка страница се подписва от лицата по чл. 132, ал. 1. В останалите случаи носителят се запечатва с бележка, в която се посочват: делото, органът, извършил изземването, мястото, датата и имената на всички присъстващи съгласно чл. 132, ал. 1, които се подписват.
Чл. 163. (8) Разпечатването на носителя, изготвен по реда на ал. 7, се допуска за нуждите на разследването само с разрешение на прокурора и се извършва в присъствието на поемни лица и специалист - технически помощник. В съдебното производство разпечатването се извършва по решение на съда от специалист - технически помощник.


11.05.2006
МВР се отказа да тараши домашните компютри


МВР се отказа да тараши домашните компютри за незаконно теглене на музика и филми.
Идеята беше лансирана преди два дни от експерта по киберпрестъпления в ГДБОП Явор Колев. На него му беше възложено да съобщи новината в публичното пространство, за да се провери как ще реагира обществото. Не само масовите потребители на интернет и заинтересованите организации обаче се възпротивиха на подготвяните от МВР акции в домовете на хората. Главният прокурор Борис Велчев нарече "прехвърляне на отговорност" операцията на ГДБОП срещу всички, които свалят филми и музика от интернет.
Защо трябва да наказваш тези, които са свалили един от филм в домовете си, а не наказваш тези, които продават тези филми на "Славейков?", попита той.
Вътрешният министър Румен Петков се оправда вчера, че проверките, свързани с нарушения на интелектуалната собственост, били ежедневна работа и нещо, което не може да се определи като акция. След като идеята му не срещна подкрепа от никого, министърът се съобщи вчера, че за момента не било нужно да се проверяват частни домове, но трябва да се проверят институциите.
"Аз съм разпоредил проверка в МВР още в петък, воден от съзнанието, че трябва първо да сме наясно със себе си и, за съжаление, като че ли държавните институции и служители не са съвсем безпристрастни към този тип нарушения. Специално в МВР ще бъда безкомпромисен". Зам.-директорът на Столичното следствие Светослав Василев също призна пред bTV, че няма акция срещу масовите потребители на торентсайтове, които свалят през Интернет музика, филми и файлове. Според него става дума за разследване срещу няколко души, които са разпространили в интернет огромно количество незаконен софтуер и файлове.

05.05.2006
Антимафиоти проведоха акция срещу потребители на Arenabg.com


Главна дирекция за борба с организирана престъпност (ГДБОП) проведе мащабна акция срещу потребителите на сайта Arenabg.com, който съдържа нелегално пиратско съдържание в особено големи размери.
Arenabg.com e торент-сървър и е един от най-мащабните по трафик и обмен на данни с незаконно съдържание.
На иззетите компютърни системи и оптични носители, освен огромното пиратско съдържание, са открити и софтуер, филми и игри.
Във връзка с предприетите мерки за борба с пиратството в интернет, Българската асоциация на музикалните продуценти изказва одобрението и пълната си подкрепа за тази безпрецедентна акция на ГДБОП.
Очакваме тя да е само началото на подобни действия и проверки, насочени към овладяване на един от най-големите проблеми на музикалната индустрия у нас – присъствието на широко достъпно нелегално музикално съдържание в интернет.
Последните действия на ГДБОП са знак за обществото, че анонимността в Интернет е мит и че когато се извършва незаконна дейност в интернет, никой не е недосегаем, дори и пред домашния си компютър.
БАМП ще насочи значителна част от усилията си за да подкрепи дейността на ГДБОП в тази насока чрез информация за нарушени права на своите членове.
В същото време ще предприемем паралелни мерки срещу този вид престъпления съобразно със законите в България.
В тази връзка е изключително окуражително, че има заявено желание и готовност и от страна на прокуратурата и лично от новия главен прокурор Борис Велчев, за сериозно съдействие в преследването на престъпленията срещу интелектуалната собственост.
Надяваме се, че тези мерки са добро послание към Европейската комисия, която в предишните си мониторингови доклади посочи защитата на интелектуалната собственост в България като един от най-големите проблеми пред членството на страната ни в ЕС.