10 юли 2007

Животът поскъпва с левче на ден

Цените на яйца, мляко и хляб пълзят нагоре, търговци се оправдават със сушата, насред лято замириса на Виденовата зима

Лятото се стовари върху българите не само с пустинни жеги, но и с удар по джоба. Очакваният ценови шок след влизането ни в Евросъюза не ни подмина. Но вместо от 1 януари той ни връхлетя шест месеца по-късно. Животът поскъпва с левче всеки ден, твърдят икономисти. Почти както през Виденовата зима цените се променят с часове. Поскъпват хранителните продукти, скачат цените на тока и водата, бензинът, козметиката и почистващите препарати също тръгнаха нагоре.

Хлебарите първи повлякоха крак. Заради слабата реколта и увеличението на електричеството житото поскъпна двойно в сравнение с миналата година. Оттам и самуните се вдигнаха с 10 стотинки. Това се случи първо в житницата на България - Добруджа. От вчера с нови цени осъмнаха и софийските хлебарници. Там увеличението е с 5 ст., но от утре цената ще се надуе с още толкова. Прогнозите са, че до есента 700 г хляб ще струва 1,50 лева.

Млекарите също не останаха назад. Кофичка кисело вече струва 80 ст., а грамажът е намален на 400 г.

Тайно и полека се вдигна цената и на сиренето. Краве под 4 лева трудно се намира, а вече се предлага и за 6,90 лв. Доскоро най-скъпото беше 5,80 лв., обясняват търговците. Кашкавалът също е поскъпнал с десетина стотинки на килограм само през последната седмица. Скочи дори и най-евтиният млечен продукт - изварата. Цената й се вдигна с 10 ст. на килограм за последната седмица и килото вече струва 3 лева. Оттук и любимата закуска на ученици и строители - баничката, вече се продава с 10 ст. отгоре.

Вдигането на цената на млякото е традиция през лятото, защото добивите намаляват с литър-два от крава. Но сега вероятно ще се запази и наесен, твърдят производители. Тази година причина за повишението е скъпият фураж.

Само за седмица с 10 лева за тон скочи старото жито, с което стопаните хранят животните. Положението с царевицата от новата реколта е драматично заради сушата. Ако до дни не падне дъжд, ще прибираме празни кочани, жалват се земеделци. Двойно по-скъпи са овесът и ечемикът в сравнение с миналата година.

Това е обяснението и защо яйцата са по-скъпи, отколкото преди Великден. Цената им мина 20 ст. по магазините, което е с около 8 на сто повече в сравнение с миналата седмица, обясни собственикът на "Градус" Иван Ангелов. Дори бабите на село продават крехката стока по 25 ст. Със 7-8 на сто поскъпна и пилешкото. Зърното, с което храним кокошките, в момента е два пъти по-скъпо, отколкото беше през миналата година. А то е около 65 на сто от себестойността на пилешките продукти, обясни Ангелов.

Скъпите фуражи ще вдигнат цената и на пържолите и колбасите. Това прогнозира шефът на месопреработвателната фирма "Тандем" Кирил Вътев. Храната на животните поскъпва, оттам скача цената на килограм живо тегло. А това няма как да не се отрази и на колбасите обясни той. Засега реално поскъпване на саламите няма, но скоро и това ще стане, смята Вътев. Според него единственият начин да се спре резкият скок на месото е да се намеси държавният резерв и да пусне евтино зърно.

Сушата удари и производителите на зеленчуци. А те отвърнаха, като вдигнаха цените на домати и краставици почти два пъти. В разгара на лятото софиянци броят за червения плод между 1,50 и 2 лева. Краставиците не падат по-долу. Доскоро цените бяха между 90 ст. и 1,30 лв. благодарение на вноса на турски зарзават. В момента обаче и южната ни съседка е засегната от безводие.
Юлияна Узаничева
© Standart

Токът за фирмите с 50 на сто нагоре

Шушулов да ходатайства пред НЕК за по-ниски цени, настоява бизнесът

Близо с 50% са поскъпнали цените на тока за фирмите, научи "Стандарт". Шоковото увеличение дойде след пълното отваряне на пазара у нас от 1 юли. Така електромерите на компаниите, ползващи високо напрежение, започнаха да начисляват баснословни сметки, оплакват се бизнесмени. Причината е, че до либерализирането на пазара цените за всички потребители се определяха от енергийния регулатор.

А сега тарифите за високо напрежение се диктуват от НЕК. До края на юни за транспорт на ток по мрежата на НЕК се плащаше по 5,64 лв. за мвтч и още 5,03 лв. за достъп, или общо 10,67 лв. за мвтч. След 1 юли тарифите вече набъбват до 13,30 лв. за мвтч без ДДС, което е ръст с 45 на сто. С 34% пък е поскъпнал токът с високо напрежение през делничните дни и с 41% през уикенда, твърдят бизнесмени.

Така според техните изчисления излиза, че купуват ток между 92,84 лв. и 97,68 лв. за мвтч без ДДС. Колко обаче са точните цифри, от НЕК отказват да съобщят с мотива, че при свободен пазар всеки договаря цените си и така ще разкрие информация, от която ще се възползват конкурентите им.

Обясниха само че заради изискването компанията да изкупува ток на преференциални цени от възобновяеми източници и когенерации тарифите й остават високи. 27% от електричеството на свободния пазар сега е на такива по-високи тарифи, казаха от НЕК.
След проведената вчера среща на ДКЕВР, Българската стопанска камара и фирми, стана ясно, че от бизнеса настояват "комисията Шушулов" да ходатайства пред НЕК за по-ниски цени.
Ивайло Велков