12 декември 2006

Апокалипсиса идва!

Лозари: Ще удавим с ракия парламента
Хиляди плашат с блокада на пътища заради акциза на гроздовата

САНДАНСКИ. "Ще изкореним лозята и ще ги подпалим на пътя за Кула. После ще закараме буретата с ракия и вино пред парламента и ще го залеем - да подгизне и замирише на бъчва."
Това се заканиха лозарите от Пиринско, които се събраха в Сандански на първия митинг срещу акциза на домашната ракия. Протестиращите излязоха на улицата край кметството и символично блокираха движението за около 15 минути. "Не се ли реши проблемът, ще се изправим с телата си по всички шосета в района. Нека цяла Европа види как държавата нехае за народа си", заявиха стопаните.
150 лозари приеха протестна декларация срещу въвеждането на акциза върху домашната ракия. Документът ще бъде изпратен до парламента и правителството. "Управниците трябва да ни чуят и да отменят влизането в сила на новия закон за акцизите и публичните складове. В противен случай ще предприемем крайни протестни действия", заканиха се стопаните. В курортния град се събраха представители на десетки инициативни комитети в селищата от четирите общини по поречието на река Струма - Кресна, Струмяни, Сандански и Петрич. Те показаха хиляди подписи от жителите на населените места в региона. "Събрал съм над 180 парафа в селото ни, а сме 217 жители с децата. Това означава, че всички са за отмяна на акциза върху домашната ракия. За хората тук това е препитание. Старци идват при мен и плачат. От ракията изкарват пари за лекарства и дърва за огрев", разказа пред "Стандарт" кметът на село Капатово Огнян Куков.
"Въвеждането на новите акцизи ще доведе до масови фалити на дребните лозари и винопроизводители и ще ги принуди да унищожат и малкото останали площи с лозови насаждения", заявиха протестиращите.


Погнаха търговци за грозни табели

ПЛОВДИВ. Община Пловдив погна търговците по Главната улица "Княз Александър I", окачили грозни фирмени табели на магазините си. Според разпратените предупреждения те са длъжни в 10-дневен срок да премахнат рекламните надписи, ако те не са одобрени от главния архитект. В противен случай на собствениците ще бъде наложена санкция в размер от 100 до 500 лв. Ако махнем табелите, как хората ще знаят, че тук се намира магазинът или офисът, който търсят, жалват се засегнатите.


2006: бегом марш към Европа
Годината зарадва Първанов, Борисов и всички донаборници. Пет труса ни люляха за ден, драмите с деца станаха всекидневие

Всичко, което се случваше през 2006 г., мина под знака на предстоящото присъединяване на страната ни към Евросъюза. Тихо, да не чуе ЕС, бе посланието, което управляващите отправяха и към опозицията, и към избирателите в страната.
И при приемането на законите в синхрон с европейските, които се оказваха все пак побългарени, и при показните убийства, и при всеки корупционен скандал, гръмнал в държавата в най-неподходящото време.
Държавният глава Георги Първанов, столичният кмет Бойко Борисов и всички млади мъже у нас, които не са служили в казармата. Това е горе-долу пълният списък на българите, които със сигурност ще изпратят 2006 г. доволни. Първанов, защото влезе в историята като първия президент с втори мандат, Борисов създаде дългоочакваната си партия ГЕРБ и удържа високия рейтинг и като кмет, а задължителната военна служба отпадна.
Дори министрите и депутатите обаче имат сериозно основание да недоволстват от отминалите месеци. Заради ЕС им се наложи да работят без обичайните дълги ваканции, с които са свикнали. Всъщност тъгата налегна властта още в началото на януари, когато бяха отменени възможностите за евтини почивки на политическия елит и приближените му.
Всички заедно посрещнахме 2006 г. с новината, че лекари връщат пациенти защото още не са подписали договора си със здравната каса. И както личи по всичко, ще я изпратим с прозрението на министър Гайдарски - в здравеопазването ще настъпи хаос. Другата трайна тенденция в живота на българите през цялата година бяха трагедиите с деца.
Истинска еуфория и взрив от радост пък ни сполетя еднократно - през август, когато "Левски" се класира за Шампионската лига.
Със смесени чувства хората приеха дори новината, че страната се присъединява към ЕС от 2007 г. без предпазни клаузи.
Без коли пък остана столичната Шанз Елизе - Борисов обяви булевард "Витоша" за пешеходна зона още на 3 януари. Същия ден стартира и работата на Националната агенция по приходите. Опашките обаче не се извиха пред новите гишета за плащане на данъци и осигуровки, а пред управленията на КАТ в цялата страна. Защото два дни по-късно се разбра, че старите регистрационни номера на колите трябва спешно да се подменят до 31 март. На фона на километричните колони от изнервени шофьори и коли направо недостоверна изглеждаше информацията, че българите са намалели с близо милион. Но е факт - съобщиха я след консултативен съвет при президента. Чу я дори Малкия Маргин - и се ожени в следствения арест.
Всички задържани престъпници, а и тези на свобода приеха с противоречиви усещания новината, че новият обвинител №1 на държавата е Борис Велчев. Очевидно неслучайно десетина дни по-късно гръмна педофилският скандал с Владимир Кузов. На границата ни хванаха 75 тона 22-годишно говеждо месо, правителството се събра за първи път на Боровец, Петър Диков стана главен архитект на София, а държавата бе разтърсена от убийството на сестрите Белнейски в Пазарджик.
Трагичният случай отприщи черната серия с детски инциденти в последния ден на януари.
Престъпността сред малки и големи напомни за себе си и през следващия месец - 18-годишният убиец Кристиян, който разфасова приятеля си Кристин през 2004 г., бе осъден на 11 г. затвор. Последва арестът на шефа на БЧК Христо Григоров за корупция (по-късно той бе освободен), униформените хванаха следователка с хероин в София, а в парламента тръгнаха споровете за премахване на депутатския имунитет. Свалиха този на Стефан Софиянски. Убийството на месеца бе разстрелът на Иван Тодоров-Доктора. Здравната новина №1 - птичият грип, дойде в България. Образователното ведомство пък се отчете с утвърдени тестове за прием в езиковите гимназии след седми клас.
Празничният март дойде с делнични проблеми - как да се изписват на латински българските имена, кой е виновен за липсата на лекарства за онкоболните, работодатели не изплащат майчински... Главна прокуратура е затрупана със сигнали за незаконното връщане на царските имоти, а в столицата стартира сагата "криза с боклука". Показно убийство през март няма. Бурна радост на България донасят Албена Денкова и Максим Стависки, които стават световни шампиони по фигурно пързаляне в Калгари.
У нас се наблюдава частично слънчево затъмнение, а десните лидери се събират в Рим на историческа среща - в смисъл Иван Костов и Петър Стоянов се ръкуват и се снимат заедно. Това слага началото на надеждите за общ кандидат-президент на десницата. Неделчо Беронов загуби президентската надпревара, без да се класира за втори тур.
На 1 април мандатоносителят Ахмед Доган е преизбран за шести път за лидер на ДПС, а Сергей Станишев влиза в полицейски участък - премиер не е влизал в РПУ от 30 години, обявяват от МВР. От вътрешното ведомство предприемат решителна мярка за борба с корупцията на пътя - КАТ има право да глобява само до 50 лева в брой. Милиони шофьори си отдъхват. За кратко - защото на магистрала "Тракия" се случва катастрофата с колата на Волен Сидеров и поредицата лъжи на атакистите по инцидента с участието и на бившия депутат от партия "Атака" Павел Чернев.
Междувременно нивото на водата в Дунав се покачва рекордно, дори Видин е готов за евакуация. Кризата с наводненията от предишната година обаче ни се разминава.
Май поставя в дневния ред на обществото пиратския софтуер - най-големите крадци на музика и филми от интернет се оказват държавните чиновници. Междувременно започват споровете около отварянето на досиетата.
В съдебната система стартира операция "Чисти ръце", а КАТ въведе глоба от 20 лева за мръсни коли. Пет земетресения разлюляха страната на 10 май, а на 16-и стартира проверката в столичната "Топлофикация". Разтърсването покрай милионите на столичани, открити по сметките на Вальо Топлото през годината, се оказа доста по-силно от земните трусове. Силни емоции донесоха и депутатите, които ратифицираха споразумението за базите на НАТО в Ново село, Безмер и Граф Игнатиево. През юни държавата се сдоби с нов посланик в Казахстан - там бе изпратен бившият главен прокурор Никола Филчев. Бомбата на август пък бе арестът на сина на шефа на столичния КАТ - Илия Илиев бе отстранен от поста си. Отиде си - след мощен взрив - зърненият търговец Асен Николов.
Пак спортна радост - Ваня Стамболова спечели златен медал на 400 м на европейското първенство по лека атлетика.
На 15 август интелектуалци обявиха ,че ще агитират за преизбирането на Георги Първанов за президент. Два-три месеца след това страната живя с вълненията на предизборната кампания.



Европа отблъсна родната крава

Българско сирене и месо няма да бъде изнасяно за страните от ЕС поне още една година. Вчера Европейската комисия въведе още по-строги мерки към млечните и месни продукти от България и Румъния след 1 януари, защото не отговаряли на изискванията. Така нашите производители са заплашени с пълен бойкот след Нова година. Мерките ще засегнат близо 400 мандри и над 350 кланици.
С поне една година ще се отложи износът на продукти, дори и на предприятията, които имаха разрешение и отговарят на европейските критерии за безопасност и качество.
Новината за това бе потвърдена и от Ройтерс. Предишното решение на комисията беше износ за съюза да извършват само фирмите, които отговарят на изискванията и работят със сертифицирани мандри и кланици.
Освен забрана за износ на българско мляко и месо, Еврокомисията ще ни наложи и забрана за износ към общността на животински продукти от трети страни. Това решение ще гарантира, че стоките, направени от неподходящи продукти, няма да влязат в ЕС по невнимание, се посочва в изявлението на Европейската комисия.
Решението на експертите по хранителна безопасност идва в деня, в който премиерът Станишев и министърът на земеделието и горите Нихат Кабил откриха граничния ветеринарен пункт на Калотина, който ще бъде външна граница на съюза за внос на животни и храни от трети държави. Сега изнасяме телешко и малко агнешко предимно за Италия, уточниха от земеделското министерство.
Решението беше очаквано, призна зам.-министърът на земеделието Димитър Пейчев, цитиран от Ройтерс. Пред агенцията той казва, че мисия на ЕС е идвала у нас преди седмица и експертите много ясно са показали какво се задава като решение.
По-рано от земеделското министерство обаче пуснаха объркваща информация, според която българските предприятия, които в момента имат разрешение за износ в ЕС, ще запазят тази възможност. Цитирано бе дори мнение на министър Нихат Кабил, който казва, че решението на ЕК "дава възможност на онези български предприятия, които положиха максимални усилия да се модернизират и да отговорят на европейските критерии да присъстват масирано на европейския пазар".
Новите по-строги мерки срещу българските млечни и месни продукти идват и в отговор на заплахата от страна на Русия, че заради България и Румъния ще забрани вноса на храни от целия ЕС.