12 декември 2006

Британци ще залеят България до 2020 г.

Имотите са ключовият фактор, който стимулира похода на британците из Европа. Но действителността е твърде далеч от мечтата, че тази част от континента предлага масова възвръщаемост на инвестицията.
Много от британците, дошли в България, действат така, сякаш на Хийтроу има шкафче, където си заключват мозъците, преди да се качат на самолета. Не става дума за висша математика и моментът е подходящ, но който сгреши, ще загуби пари. Страната ще се присъедини към Евросъюза и докато правителството в Лондон се готви да забрани достъпа на работници от България и Румъния, самите британци са се побъркали от възможностите да инвестират в тези две държави от бившия Източен блок. Телевизионните програми на Острова рекламират потенциала им, списанията и вестниците са пълни с разкази за крайбрежия като Средиземноморското и ски писти като алпийските, които са достъпни на много ниска цена.
Британска имотна агенция прогнозира, че до 2020 г. една четвърт от заемите, които британците теглят за купуване на жилища в чужбина, ще отидат в България.
Телевизионно предаване определи Румъния за най-добро място за инвестиране и прогнозира, че през следващото десетилетие възвръщаемостта от закупени там имоти ще бъде 400%.
Според експертите този очакван бум в имотния интерес се дължи на евтините самолетни билети, големите пари, вложени за развитие на инфраструктурата, подобреното жизнено равнище и очакваното въвеждане на еврото.
Ако се разходите по бул. "Витоша" - основната търговска улица на София, лесно ще забележите чужденци, които проучват жилищния пазар.
Стискайки пътеводител в ръка, 33-годишният новозеландец Хайз Хърдман наблюдава как лъскат обувките на жена му. Двамата живеят в градчето Сейнт Олбанс, северно от Лондон. "Преди две години си мислех да купя нещо тук, но бях твърде предпазлив - сега се притеснявам, че съм изпуснал големите печалби", казва Хайз. Страховете му и в двата случая са оправдани - както и предупрежденията да не се плащат пари, преди да бъдат преценени рисковете.
Според Assetz, фирма която анализира пазарите на недвижима собственост, очакваната възвръщаемост на инвестициите в България е спаднала от 116% през 2005 г. на 35% през първите девет месеца на тази година. Пазарът на недвижимости в България се забавя поради нарасналото предлагане на нови жилища, заради съобщенията в медиите за провалени продажби и тъй като вече се задават въпроси дали някои от курортите наистина са толкова привлекателни.
Много често инвеститорите решават да купуват в чужбина с мисълта, че ще могат да дават под наем, което ще им покрие вноските за взетия заем, както и разходите за ремонт. Много компании обещават изключителна възвръщаемост за всеки, който инвестира в разрастващия се имотен пазар в България. Един от най-големите проблеми за британските инвеститори в чужбина е това, че цената на техния имот може да бъде повлияна от местни фактори.
© Standart News 12.12.2006 г.