Поп брани ракията с кръст и Библия
Отец Михаил поведе шествие срещу акциза в Кнежа, политиците ни не знаят, що вършат, и режат клона под нозете си, казва свещеникът
Свещеник от църквата "Света Троица" се озова начело на протестите срещу акциза за домашната ракия в Кнежа в края на миналата седмица. 53-годишният отец Михаил дръпна прочувствена проповед на площада в градчето и отправи молитви за спасение на "радостта на народа". Пред очите на 300 души той хвърли черен покров върху бакърен казан и положи отгоре му дървен кръст като за покойник. След покъртителния ритуал разстроен протестиращ се заля в студа със 100 кила първокачествено бяло вино. Това бе съдържателят на малко квартално заведение Крум Иванов. Саможертвата на кръчмаря хвърли в ужас местната полиция и той начаса бе предупреден да не черпи безразборно по улицата.
"Не посягай на домашната ракия на българина." За хората в Кнежа това е 11-ата Божа заповед. Гроздовата тук е необходимост за всяко семейство и всяка софра, твърди отец Михаил. Имаме традиция да си я пием за добро и зло. Пък и друго какво ни остана?! Всичко в богоугодни количества е полезно, религията не го отрича. Пише го и в книгите, твърди свещеникът.
Отец Михаил Йошовски служи на хората в 6-хилядния град от 25 години. Завършил е духовната семинария в Черепиш и се завърнал. В черквата има и друг поп. Единият Божи човек е назначен от плевенския владика Игнатий. Другият е изпратен от дядо Калиник от Враца в граничната община, която с референдум припозна Плевен за областен център.
Безумците не знаят, що вършат, и режат клона под нозете си. Нашите политици фатално са се откъснали от битието на обикновените хора. Те жертват от тяхно име и последните им благини, реди отец Михаил. Ако бранеха интересите на избирателите си, българските държавници трябваше да се поучат от унгарците, гърците или румънците. Ние сме по-бедни от тях. Не ни е виновен Европейският съюз, смята православният християнин. Според него акцизът трябваше да се въведе след гратисен период, в който народът да си стъпи на краката. Даже за малки количества въобще да не се плащат такси, настоява той.
Народът в глухата провинция е страшно обеднял. Малко му трябва, за да го обземат бесове. Грях е да се налагат закони в изгода на големите акули от алкохолния бизнес, за собствениците на спиртоварни. Така те ще печелят на гърба на сиромашията - казва отецът. Ако спазват законите, нашенци се лишават от изконното си право достойно да посрещнат гостенин вкъщи. Срамота е да не сипеш в чашка на масата за добре дошъл. Или да не сръбнеш поне една ракийка, след като цял ден си блъскал.
За отец Михаил е непосилна задача да учи гладния човек на морал. Той не смята себе си за бунтар, а за реалист. Сигурен е, че жителите на Кнежа няма да се предадат пред страха от бирници. Ще гътнат общите култови казанки. Ще монтират самоделни приспособления за дестилация от тенджери и варели по мази и скривалища. И ще варят Божията благодат в конспирация.
Има миряни, които посръбват повече, признава попът. Но всеки си има причина. Едни пият от мъка, други от радост. Скъпотията няма да ги откаже от гроздовата. По-скоро ще увреди здравето им, ще ги превърне в долнопробни алкохолици. Ще плъзнат гаражни ментета и самогон. Алтернатива няма. Работоспособните хора отдавна са на гурбет зад граница, останаха старите и безпомощните. Въдят животни и копаят земята, колкото да оцелеят. На кой чиновник няма да му трепне сърцето, та заради последната им утеха да им вземе пенсията, кахъри се отецът от Кнежа.
© 30.1.2007 Standart News
Заравят сандъци с пукница
Стопани от Пазарджишко и Септемврийско масово закопават в ями в дворовете си сандъци с домашна ракия. Истерията е заради акциза за варенето й. "Дай Боже, след 5 или 10 години да оженя щерката, не мога да вдигна сватба без пукница собствено производство", категоричен е Стойчо Василев от пазарджишкото село Варвара. Неговият пример последвали жители на Славовица, Виноградец и Ветрен, където гроздовата и сливовата се произвеждат в огромни количества. Има случаи, в които стопани са закопали по 100-150 л ракия, разказаха селяните. Местата били точно определени и ако стопаните се разболеели, дори щели да ги включат в завещанието си.
© 30.1.2007 Standart News