Бизнесмени в тоги и мошеници с власт управляват държаватаДоц. д-р Боян ДуранкевЗнаменитата фраза на Уилям Сароян, перифразирана по нашенски, звучи точно така: нещо като европеец, нещо като човек, изобщо като нищо на света. Става дума за мен, за теб, за българина изобщо. И тази теза не е трудно да се докаже.
Няма политик у нас, който да не сочи и превъзнася елементарния факт, че българинът е (вече) европеец. Това географски и политически е точно така, но какво повече? Дали освен лепнатия ни етикет на челото, това твърдение има и реално покритие?
Ако допуснем, че средният доход на "средния" европеец е около 1800 евро месечно, по този показател "европейски" българи са точно 4530 души. Както се казва във вица, могат да се изброят поименно. Това са само 6 на 10 000 души от населението у нас. Тогава може ли да се водим европейци? Обратно казано, преобладаващата част от българите са категорично неевропейци!
Неевропейщината на българина се задълбочава от картината на "бизнеса" по нашенски. Сред богатите хора у нас има личности, които сами си проправиха път с умни разчети, солиден мениджмънт и търсено производство. Но това са за съжаление единици. Множеството новобогаташи (днес собственици на банки, застрахователни компании, фондове и т.н.), каращи луксозни джипове и живеещи в полите на Витоша, за още по-голямо съжаление започнаха своя "бизнес" с анцузи, гуменки и... бухалки. Други подобни новобогаташи се докопаха "демократично" до управлението и започнаха с икономии от закуски или с кръшни танци с обръчи. Днес са умни собственици на крупни туристически обекти. Трети новобогаташи приватизираха не само горите на бащите си, но и тези на Интендантството, като единствено не предявиха претенции към Млечния път и Полярната звезда. Няма да е честно, ако към новобогаташите от този сорт не причислим и елитните политици от Задругата на социалистите, които се обкичиха със скъпи часовници, живеейки в луксозни апартаменти и вили, наследени от татковците от Политбюро. Въобще и днес тримата коалиционни мускетари са далече от етиката на известните герои на Дюма.
Колко е жалко днес да си нещастен президент или премиер на системно и безочливо лъган беден народ, или пък главен прокурор, обграден от бизнесмени в тоги и мошеници с власт! Защото, ако на някого Вальо Топлото му се струва много голям престъпник, значи нищо не е разбрал от технологията на "преходния период", когато се изграждаха основите на разграбващия капитализъм
Нароченият за Топлото е само малка скромна цаца на фона на акулите от типа на бивши министър-председатели, министри или кметове на големи градове. Но последните са вече Недосегаеми, а Топлото е бушончето.
Но ако не сме "чисти" европейци, сигурно поне сме хора? И тук сметките показват нещо немного приятно. Ако сте обикновен българин и работите с жена си при "средна" заплата, то във вашето домакинство се вливат към 510 лева месечно (данни от националната статистика).
Или на човек (ако имате и дете) - към 200 лева. Да допуснем, че сте много пестеливи и заделяте по 100 лв. за жилище от 70 кв. м. В него ще влезете точно след 67 години спестяване!
Ако пък някой идиот ви отпусне заем, ще го връщате 95 години (заради лихвите). За какви европейски стандарти и ценности тогава може да става дума? Затова много плоско и профанизирано звучат обещаните 600 еднократни лева при раждането на второ дете (при това - в бъдещо време). Другари социалфинансисти, май не сте в час - с тези пари едно дете може да живее приемливо до 2 месеца, но какво ще прави след това! А ако живее така, както много от (примерно) ромските деца, то ще си остане в ХV век, но няма да е адекватно за ХХI век на интернет и развитата Европа. Факт е, че обикновените българи днес искат да имат деца, но не могат да си го позволят финансово; други, които пък не могат да си го позволят, обаче имат многолюдна челяд. Какофонията е пълна! Затова вероятно летописците ще отбелязват ХХI век като век, през който славната българска нация е безследно изчезнала...
За това, че българинът не е и човек, свидетелства и неговото ежедневно потребление. Мерено в пари, богатството расте. Мерено в потребление, мизерията е пълна. Явната и скритата инфлация вършат своето дело - зад 100 лв. приходи се крият все по-малко продукти и услуги. Затова и потреблението на българина е нискокачествено и асиметрично. Обикновеният българин става все по-заклет хлебоед, понеже не може да си позволи пълноценна и здравословна храна. Той потребява 2 кг месо месечно (при рационална норма за нашия регион от 5 кг); мляко - под 2 л (норма над 10 л); плодове и зеленчуци - под 5 кг (норма от 30 кг.) и т.н. Бедният българин е типичен клиничен случай на човек, който се саморазрушава успешно и за кратко време. За да се проясни картината докрай, ще е редно да се отбележи, че българинът е склонен да прави героични революции само против акциза на ракията и цените на цигарите, но не и да се вдигне против Лъжливото овчарче (политиците), за премахване на нашето "присъствие" в Ирак, или пък да направи денонощно бдение пред либийското посолство!
Сладка дрямка на един пиян народ. И все пак българинът е нещо голямо и величествено - едно голямо Нищо! Трябва да си Нищо, за да успееш да унищожиш това, което Господ ти е дал под формата на красива и неповторима природа. Слънчев бряг, Златни пясъци, Равда, Влас, Банско, Боровец и т.н. са огромни паметници и свидетелства на това, как "бизнесът" и "инвеститорите" за кратко време могат да разкажат играта на майката природа. Самата столица - София, вече доказва, че на всеки квадратен метър във всяка квартална градинка могат да се пръкнат по няколко кичозни блокчета. На фона на подвизите на "строителите на съвременна България" страшното преди "Кремиковци" изглежда скромно миньонче, сгушено близо до Балкана. Наистина, само безмозъчни същества ще посегнат така грозно и безмилостно към средата, в която би трябвало да живеят уютно и на чисто. Но такива сме ние, "европейските" българи!
Дивотията и простотията в България край нямат! Те са VIP. Затова и президентът Първанов изглежда толкова стресиран от грозните факти, от нас - българите, и особено от втренчените в мандата (и парите си) управляващи. Затова вероятно той не просто осъществи рокада в собствената си администрация, а формира нов подобрен миниекип. Затова и настоява за широко обсъждане на проблемите, защото осъзнава, че помощниците му са крайно недостатъчни за решаването на сложните проблеми. Нека бъде подкрепен, ако обаче не забравя, че "една лястовица пролет не прави". И ако повярва, че екипът му е не 150 души, а 7 500 000 български граждани с европейски намерения!